Wyszukiwarka:
Artykuły > Epoka - Średniowiecze >

Teatr średniowiecza

Teatr średniowiecza.

Teatr świecki - teatr wędrujący, tworzony głównie przez kuglarzy, komediantów, wystawiał głównie scenki humorystyczne i moralizujące. Teatr kościelny.

Dramat liturgiczny - rozwinął się głównie z nabożeństw kościelnych. Tematu dostarczały głównie dwa największe święta: Boże Narodzenie i Wielkanoc. Rozkwitł w XIV i XV w. i wyszedł poza obręb kościoła, przybierając formę misteriów i intermediów.

Misteria - widowiska sceniczne o tematyce biblijnej oraz hagiograficznej, wystawiano je np. z okazji Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Bożego Ciała i in., były niezwykle długie, powstały w XII w.

Intermedia - scenki wstawkowe, dialogowe, często dowcipne, rubaszne, wystawiane miedzy fragmentami misterium jako przerwa.

Mirakle - gatunek dramatu religijnego, w którym przedstawiano obrazy sceniczne z życia Maryi Panny i świętych, wysuwały na plan pierwszy cudowne wydarzenia i Boskie interwencje.

Moralitety - gatunek dydaktyczny, w którym występowały spersonifikowane cnoty i przywary, symultaniczność (równoczesność), symbolizm.