Wyszukiwarka:
Artyku³y > Wypracowania >

Dzie³o Komisji Edukacji Narodowej

Przed rokiem 1773:

· utworzenie przez pijara Stanis³awa Konarskiego (pedagog i publicysta) Collegium Nobilium (1740) - szko³y ¶redniej, o zmodernizowanym programie nauczania i wychowania, przeznaczonej dla m³odzie¿y szlacheckiej. Wykorzystanie m.in. teatru szkolnego dla kszta³towania w¶ród uczniów poczucia obowi±zku obywatelskiego.

· zreformowanie w latach 50-tych na wzór Collegium Nobilium pozosta³ych kolegiów pijarskich. Podjêcie reformy równie¿ przez szkolnictwo jezuickie

 W roku 1773 sejm powo³uje Komisjê Edukacji Narodowej jako centralny organ administracji szkolnej dla nadzoru nad „edukacj± m³odzi narodowej szlacheckiej”. Podporz±dkowanie monarsze gwarantuje Komisji niezale¿no¶æ wobec Rady Nieustaj±cej. Komisarzami byli Adam Czartoryski, Ignacy Massalski (biskup wileñski), Ignacy Potocki, Andrzej Zamoyski, Micha³ Poniatowski (brat króla, przewodnicz±cy KEN od 1776, prymas od 1784). Z Komisj± wspó³pracowa³o grono pedagogów - reformatorów, np. Grzegorz Piramowicz i Hugo Ko³³±taj. Podstawy materialne dzia³alno¶ci KEN zapewnia³y dochody z przekazanych jej dóbr pojezuickich, przejêtych przez pañstwo po kasacie zakonu przez Grzegorza XIV w 1773. Pamiêtaæ nale¿y, ¿e powstanie KEN w przedstawionej wy¿ej postaci, stanowi³o prze³amanie zasady dualizmu ustroju wewn±trz Rzeczypospolitej, KEN by³a jednym organem dla Korony, jak i dla Litwy.

W zakresie ujednolicania struktury organizacyjnej szkolnictwa dzia³alno¶æ KEN doprowadzi³a do wprowadzenia 3 stopni nauczania:

· Szko³y G³ówne (Koronna i Litewska): Akademia Krakowska zreformowana przez Ko³³±taja i Akademia Wileñska - zreformowana przez Marcina Poczobutta-Odlanickiego

· szko³y wydzia³owe (¶rednie wy¿szego typu) - 7 lat nauki i szko³y podwydzia³owe (¶rednie ni¿szego typu) - 6 lat nauki

· szko³y parafialne - przeznaczone do nauczania masowego, w rzeczywisto¶ci nadzór nad nimi z ramienia KEN by³ ograniczony

W zakresie reformy tre¶ci i form nauczania nast±pi³o ujednolicenie programów w kierunku ich zracjonalizowania i powi±zania z praktyk±:

· ³±czenie rozwoju umys³owego z fizycznym

· nauczanie w jêzyku polskim

· po³o¿enie szczególnego nacisku na nauki ¶cis³e, geografiê i historiê

· rozszerzenie o¶wiaty na m³odzie¿ nieszlacheck± i dziewczêta

Realizacjê tego zreformowanego programu umo¿liwi³o utworzone w roku 1775 Towarzystwo do Ksi±g Elementarnych, dziêki któremu wydano 27 nowych podrêczników.